stomatologia-nad-sudolem-wybielanie-zebow

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Piękny uśmiech musi być biały. Co jednak z kwestią bezpieczeństwa? Czy wybielanie może zagrażać naszym zębom?

Jak to jest z wybielaniem zębów?

Wybielanie zębów to najczęściej wykonywany zabieg stomatologii estetycznej. Mimo to u niektórych pacjentów dalej budzi obawy. Powodem są doświadczenia osób, które wybielały zęby w niewłaściwy sposób – na własną rękę, bez konsultacji ze stomatologiem. Tymczasem profesjonalna stomatologia estetyczna nie zagraża naszym zębom, a metody na uzyskanie naturalnej bieli zębów są coraz skuteczniejsze.

Dlaczego zęby tracą swoją biel?

Atrakcyjny, biały uśmiech nie bez powodu kojarzy się z młodością. U młodych ludzi struktura zęba jest jeszcze nienaruszona. Z czasem szkliwo się ściera i zęby są atakowane przez kwasy powstające podczas jedzenia. Na ich powierzchni pojawiają się niewielkie pęknięcia, w których zatrzymuje się osad i barwniki. Ścierające się szkliwo odkrywa żółtą zębinę. Zęby nabierają również nieestetycznej, żółtej barwy w wyniku działania czynników zewnętrznych (ciemne napoje, barwiące przyprawy, palenie tytoniu) lub wewnętrznych, jak antybiotyki. Na szczęście dentysta dysponujący odpowiednią wiedzą oraz dobrej jakości sprzętem do wybielania może dzisiaj usunąć większość tych przebarwień.

Dlaczego zabieg u stomatologa?

Wybielanie zębów u profesjonalisty daje bardziej widoczne, szybsze efekty, a do tego jest bezpieczniejsze od wybielania w domu. Dzieje się tak, ponieważ preparaty stosowane w domu w niewłaściwy sposób mogą pogorszyć stan szkliwa oraz podrażnić dziąsła. Lekkomyślne zastosowanie niedopasowanych nakładek wybielających może skutkować połknięciem preparatu, co jest niezwykle groźne dla naszego zdrowia. Wybielanie zębów na własną rękę niesie zatem ryzyko braku zadowalającego efektu, jak i możliwość wystąpienia szkodliwych dla zdrowia powikłań. Dlatego, aby uzyskać piękny, biały uśmiech, bez narażania swojego bezpieczeństwa, warto udać się na zabieg wybielania do lekarza stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *