Leczenie kanałowe często kojarzy się pacjentom z bólem. Jednak dolegliwości te mogą zostać skutecznie wyeliminowane dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego podczas zabiegu. Odpowiednio przeprowadzone leczenie kanałowe pod mikroskopem zapewnia komfort i co ważne, minimalizuje ryzyko wystąpeinia bólu po.
Czy sam zabieg leczenia kanałowego boli?
Jeszcze stosunkowo niedawno leczenie kanałowe polegało na uprzednim zatruciu zęba, czyli wprowadzeniu do jego komory wkładki dewitalizacyjnej, a dopiero potem na oczyszczeniu kanałów. Te dwa etapy były oddalone od siebie w czasie o tydzień, a nawet dwa tygodnie, co było niezbędne, by miazga zęba obumarła. W tym okresie pacjenci często uskarżali się na ból spowodowany ingerencją w niezwykle wrażliwą tkankę miazgi.
Obecnie jednak stomatolog może bezboleśnie oczyścić kanały zębowe już podczas jednej wizyty. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Pacjent korzysta z szybszego i pewniejszego leczenia kanałowego również dzięki temu, że dentysta wykorzystuje w swej pracy nowoczesny sprzęt, taki jak mikroskop, endometr czy radiowizjografię.
Ból po leczeniu kanałowym – powody i sposoby na jego złagodzenie
Mimo tego że sam zabieg przeprowadzany jest bezboleśnie, to wielu pacjentów nie omija ból już po wykonanym leczeniu kanałowym. Leczenie endodontyczne ingeruje w tkankę ukrwioną i unerwioną wnętrza zęba (miazgę) i częściowo również w tkanki okołowierzchołkowe , które potrzebują czasu na ustabilizowanie się. Ząb tuż po zabiegu może być bolesny i reagować na nacisk. Należy więc go oszczędzać do ustąpienia objawów bólowych.
Ból po leczeniu kanałowym stopniowo ustępuje. W celu jego uśmierzenia można stosować środki przeciwbólowe. Jeśli ból utrzymuje się dłużej lub jest niepokojąco duży albo powraca po kilku miesiącach od zabiegu, należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem, który przeprowadzał zabieg leczenia kanałowego.