Mimo tego, że uznaje się je dziś za całkowicie bezpieczne i bezbolesne, leczenie kanałowe pod mikroskopem wciąż pozostaje postrachem wielu pacjentów odwiedzających gabinety dentystyczne. Być może wynika to z faktu, że należy ono do stosunkowo skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Wykonanie go powtórnie jest oczywiście jeszcze bardziej skomplikowane. W jakich sytuacjach rewizja endodontyczna jest niezbędna?
Kiedy leczenie kanałowe pod mikroskopem musi być wykonane po raz drugi?
Re-endodoncja jest brana pod uwagę przede wszystkim w przypadku, gdy pierwotny zabieg nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Najczęściej przyczyną jej zastosowania jest stan zapalny wynikający z nieprawidłowego oczyszczenia kanałów korzeniowych (albo pominięcia któregoś z nich) i ich niedostatecznego wypełnienia. Bakterie z zakażonej miazgi mogą dostać się do tkanki znajdującej się wokół zęba. Często tego typu zmiana chorobowa staje się przewlekła i nie daje żadnych objawów przez bardzo długi czas, może jednak w najmniej oczekiwanym momencie zaatakować bólem i powstaniem obrzęku.
Reakcji w postaci powtórnego leczenia kanałowego pod mikroskopem wymaga także sytuacja, w której w kanale korzeniowym pozostał element któregoś z narzędzi, powodując przewlekły stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych, bądź gdy doszło do sperforowania ścian korzenia. Nowoczesny sprzęt, taki jak mikroskop stomatologiczny, przyczynia się do tego, że przypadki takie zdarzają się rzadko. Standardem jest wykonanie i analiza zdjęcia rentgenowskiego przed rozpoczęciem procedury jak i również po leczeniu, dzięki czemu lekarz monitoruje przebieg leczenia.
Jak wygląda proces leczenia?
W czasie właściwego zabiegu stomatolog oczyszcza komorę i kanały korzeniowe. Zwraca przy tym szczególną uwagę na to, aby żaden z nich nie został pominięty. Do przygotowanych w ten sposób kanałów ponownie wprowadza gutaperkę. Ostatni etap to odbudowa zęba, aby mógł spełniać swoją rolę w odgryzaniu i przeżuwaniu pokarmów.
Pełne wyleczenie zęba to ulga dla całego organizmu
Pełne wyleczenie zainfekowanego zęba i tkanek. które go otaczają jest niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowia całego organizmu. Źle przeleczony kanałowo ząb z przewlekłym stanem zapalnym jest niestety ogniskiem zapalnym wielu narządów. Szczególnie zagrożone są serce i nerki, ale również pęcherz moczowy i drogi oddechowe. Dlatego – jeśli tylko diagnoza to uzasadnia – należy niezwłocznie przeprowadzić zabieg powtórnego leczenia kanałowego pod mikroskopem.