mikroskopem kraków leczenie kanałowe

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Nowoczesne narzędzia pozwalają dentyście w pełni kontrolować przeprowadzanie skomplikowanego zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe. Wysokiej jakości sprzęt zapewnia precyzyjne i bezpieczne operowanie narzędziami. Wielokrotne powiększenie otrzymane za pomocą mikroskopu uwidacznia wszystkie struktury zębowe, w tym system kanałowy. Dzięki zastosowaniu mikroskopu specjalista dokładnie wie, które miejsca wymagają oczyszczenia, a także ma możliwość wprowadzenia w pełni szczelnego wypełnienia, które obejmie wszystkie przestrzenie – kanały główne, boczne oraz odgałęzienia.

Przebieg leczenia kanałowego pod mikroskopem

Zabieg zaczyna się od podania znieczulenia. Następnie na przestrzeń całej jamy ustnej nakłada się izolujący materiał (koferdam) z otworem, przez który dentysta ma dostęp do leczonego zęba. Taka osłona chroni ząb przed przedostawaniem się bakterii oraz śliny, a dla specjalisty stanowi sposób na dokładne wytyczenie leczonego miejsca. Dentysta przystępuje do otwarcia zęba, usunięcia próchnicy i opracowania dostępu do kanałów. Oczyszcza kanały (usuwa miazgę), udrażnia i nadaje kanałom odpowiedni kształt. Stosuje przy tym narzędzia ręczne, maszynowe, ultradźwięki i zestaw płynów do dezynfekcji kanałów. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą wzroku dzięki wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego. Specjalista korzysta także z endometru, którym lokalizuje wierzchołek korzenia. Pod koniec nadchodzi czas na zamknięcie kanałów polegające na ich szczelnym wypełnieniu za pomocą gutaperki. Ostatni etap to sprawdzenie, czy zabieg został przeprowadzony prawidłowo za pomocą zdjęcia RTG wykonywanego z użyciem bezpiecznej radiowizjografii. Obraz jest uzyskiwany natychmiastowo.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie endodontyczne pod mikroskopem?

Każdy lekarz może sprawnie wyleczyć jedynie to, co jest w pełni widoczne. Ta zasada ma szczególne znaczenie dla leczenia kanałowego. Jeżeli dentysta nie korzysta z mikroskopu, to nie mamy gwarancji tego, że zabieg zakończy się pełnym sukcesem. Niedokładne leczenie kanałowe może skutkować szeregiem powikłań takich jak np.stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych.

Nowoczesny zabieg endodontyczny bardzo zmniejsza również  ryzyko perforacji korzenia. Szkło powiększające pozwala dostrzec wszystkie odbiegające od normy struktury zębowe – zakrzywione czy bardzo wąskie kanały.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem chroni także przed omyłkowym pominięciem jednego z kanałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *