Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest szybkie, bezpieczne dla zdrowia i daje widoczne od razu efekty. Jednak nawet profesjonalne wybielanie zębów nie zapewni dobrych rezultatów na zawsze. Aby cieszyć się pięknymi, białymi zębami, zabieg ich wybielania należy powtarzać. Z poniższego tekstu dowiecie się, jak często można korygować tonację barwy swojego uzębienia.
Jak wygląda zabieg wybielania zębów u dentysty?
Wybielanie zębów u stomatologa może przebiegać na dwa sposoby – za pomocą lampy lub nakładek na zęby. Lampa stomatologiczna aktywuje preparat wybielający poprzez wiązki światła. Przed zabiegiem dentysta zakłada pacjentowi specjalną ochronę na dziąsła, żeby uniknąć ich podrażnienia. Cały zabieg trwa od 45 minut do godziny. Efekt robi wrażenie – zyskujemy piękniejszy uśmiech, który jest jaśniejszy od poprzedniego o 4 do nawet 12 tonów. Z mniejszymi przebarwieniami można się pożegnać za pomocą nakładek, które dentysta dopasowuje do pacjenta. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje gotowe nakładki wraz z preparatem wybielającym oraz instrukcją stosowania. Wybielanie taką metodą może trwać do nawet trzech tygodni.
Co ile powtarzać wybielanie zębów?
Przede wszystkim należy pamiętać, że wybielanie zębów nie daje efektu na zawsze. Można je oczywiście powtarzać, ale należy pamiętać o tym, aby kolejne zabiegi dzielił odpowiedni, dobrany do metody dystans czasu, ponieważ zbyt częste wybielanie powoduje nadwrażliwość zębów lub podrażnienie dziąseł. To, jak często można je powtarzać, zależy zatem od wrażliwości zębów, ale również od diety, a ściślej rzecz ujmując – od tego, czy nadużywamy środków spożywczych bogatych w mocne barwniki, jak czerwone wino czy używek, jak papierosy. Najczęściej decyzję o powtórnym wybielaniu podejmujemy po roku do dwóch lat.
Jak utrzymać białe zęby po wybielaniu?
Żeby jak najdłużej cieszyć się uśmiechem pełnym blasku, należy przestrzegać określonych zasad. Przez pierwsze tygodnie po zabiegu powinno się pamiętać o białej diecie. Zęby tuż po wybielaniu chłoną barwniki z pożywienia, dlatego wystrzegajmy się czarnej kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, barwiących pokarmów i przypraw oraz ziół. Unikajmy coli, która osłabia szkliwo, jak i kwaśnych soków owocowych. Zamiast tego warto spożywać białe produkty – nabiał, jogurty, białe warzywa.
Wybielenie zębów to także świetna okazja do tego, by rzucić, a przynajmniej ograniczyć, palenie papierosów. Do tego uważna higiena jamy ustnej – szczotkowanie oraz nitkowanie zębów – zapobiegnie osadzaniu się kamienia nazębnego.