Aparat estetyczny – kiedy warto go wybrać?

Aparat estetyczny – kiedy warto go wybrać?

Leczenie ortodontyczne kojarzone było w przeszłości jedynie z procedurą dotyczącą korekcji wad zgryzu u dzieci. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Coraz więcej osób dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne, które skutecznie poprawia estetykę i funkcjonowanie uzębienia. W odpowiedzi na rosnące wymagania pacjentów pojawiły się na rynku tak zwane estetyczne aparaty ortodontyczne. Czym różnią się one od typowych aparatów stosowanych w ortodoncji? Czy warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie? Kogo prosić o ewentualną poradę w kwestii wyboru najlepszego dla siebie aparatu? Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule. 

Jaka jest różnica między typowymi aparatami ortodontycznymi a aparatami estetycznymi?

Stałe aparaty ortodontyczne składają się z dwóch głównych elementów – zamków mocowanych za pomocą specjalnego kleju do poszczególnych zębów oraz drutów przechodzących przez te zamki. Leczenie polega na wywieraniu siły przez zamocowany drut na poszczególne zęby, które zajmują pożądaną pozycję w łuku zębowym.

Tradycyjne aparaty ortodontyczne dzielimy na dwa główne typy:

  • ligaturowe,
  • samoligaturujące.

W ligaturowych drut trzyma się w zamku za pomocą miniaturowych gumek. Z kolei w aparatach samoligaturujących, drut w zamku utrzymuje rodzaj klapki, która zastępuje ligatury. Aparaty te ortodonci polecają są szczególnie ze względu na mniejszą ilość koniecznych wizyt kontrolnych.

Oba typy aparatów można wykonać w wersji estetycznej. Zamki ze stali nierdzewnej zastępuje się wówczas zamkami kryształowymi, szafirowymi, ceramicznymi lub porcelanowymi. Zmiana metalu na zupełnie przezroczysty lub mlecznobiały materiał powoduje, iż zamki przestają być widoczne. Również drut korygujący łuk zębowy można pokryć specjalną emalią, która zmniejsza jego widoczność.

 

Czy warto wybrać aparat estetyczny?

Aparaty estetyczne wybierają najczęściej osoby preferujące jak najmniejszą widoczność tego środka leczniczego. Wśród młodzieży dość popularne są aparaty wykonane z użyciem kolorowych gumek i w pełni widocznymi zamkami. Z kolei osoby dorosłe rzadko decydują się na taki wybór. To właśnie one preferują porcelanowe lub szafirowe zamki oraz emaliowane druty. Trzeba też wiedzieć, że istnieją tak zwane aparaty lingwalne, w których zamki umieszczane są od strony podniebienia i języka. Aparaty te są w pełni niewidoczne z zewnątrz i stanowią ciekawą alternatywę dla osób nieakceptujących zauważalnego aparatu ortodontycznego.

 

Kogo prosić o poradę w kwestii stosowania aparatu ortodontycznego?

Przypomnieć należy, że stosowanie aparatu ortodontycznego nie jest jedynie kwestią estetyki. W każdym wieku źle ułożony zgryz przysporzyć nam może problemów zdrowotnych. Wady zgryzu powodować mogą ścieranie szkliwa, jego pękanie oraz trudności w utrzymaniu należytej higieny, a przez to powstawanie próchnicy. Towarzyszące wadliwemu zgryzowi napięcia mięśniowe mogą być przyczyną różnego rodzaju dolegliwości bólowych.

Z pewnością warto więc wszelkie wątpliwości skonsultować z zaufanym lekarzem stomatologiem. To on rozwieje wszelkie nasze wątpliwości i przygotuje nas do pierwszej wizyty u ortodonty. Gabinet Stomatologia Nad Sudołem zaprasza pacjentów w każdym wieku na konsultacje pod kątem leczenia ortodontycznego. Chętnie udzielimy także rad z zakresu prawidłowej higieny jamy ustnej. Gwarantujemy porady doświadczonych lekarzy oraz badania sprzętem diagnostycznym najnowszej generacji.