stomatologia-nad-sudolem-gendodoncja

Endodoncja – co to jest?

Endodoncja jest działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem zmian chorobowych w obrębie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Najczęściej stosowaną metodą leczenia w endodoncji jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Polega ono na możliwie dokładnym usunięciu (chemicznym i mechanicznym) chorej miazgi z komory oraz kanałów korzeniowych, a następnie na wypełnieniu zęba odpowiednim materiałem. Obecnie jest nim najczęściej hipoalergiczna i nietoksyczna gutaperka. Do odbudowy korony zęba dentysta używa najczęściej materiałów ceramicznych lub kompozytowych.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem uznaje się za ostateczną formę leczenia chorego zęba. Dalej pozostaje już tylko ekstrakcja. Co więcej, leczenie kanałowe pod mikroskopem nie zawsze jest możliwe – czasami ząb jest w tak złym stanie, że nie pozostaje nic innego, niż tylko jego usunięcie (lub usunięcie pozostałości po nim).

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – wskazania

Specjalista podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia kanałowego pod mikroskopem w kilku sytuacjach. Najczęściej jest to stan zapalny miazgi zębowej lub wręcz jej zgorzel, której bardzo często towarzyszy dojmujący, pulsujący ból. Rozległe zmiany próchnicowe także mogą wymagać przeprowadzenia leczenia endodontycznego, podobnie jak infekcja tkanek okołowierzchołkowych – ozębnej, okostnej czy kości wyrostka zębodołowego.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest również stosowane podczas usuwania skutków urazów mechanicznych, takich jak zwichnięcie lub złamanie zęba. Sytuacje, gdy konieczne jest przeprowadzenie działań protetycznych, na przykład wykonanie korony, mostu protetycznego, niekiedy również wymagają przeprowadzenia leczenia endodontycznego.

Warto pamiętać o zabiegach typu re-endo, czyli powtórnym leczeniu endodontycznym. Przeprowadza się je wtedy, gdy leczenie pierwotne zostało wykonane niepoprawnie – na przykład kanał nie został dokładnie wyczyszczony lub pozostał w nim element złamanego narzędzia.

Przebieg leczenia kanałowego pod mikroskopem

Obecnie leczenie kanałowe pod mikroskopem pojedynczego zęba można przeprowadzić podczas jednej wizyty. Dziś inaczej niż w przeszłości – nie wymaga ono wcześniejszego zatruwania zęba pastą dewitalizacyjną. Lekarz stomatolog oczyszcza kanały w znieczuleniu. Prace te wykonuje z pomocą mikroskopu, endometru i innego sprzętu oraz specjalnych preparatów chemicznych. Taka precyzja pozwala wyeliminować ryzyko niepowodzenia zabiegu.

Po oczyszczeniu i osuszeniu kanałów zębowych specjalista wypełnia je odpowiednim materiałem (najczęściej jest to wcześniej wspomniana gutaperka), a następnie odbudowuje koronę i wykonuje zdjęcie RTG.

Endodoncja – przeciwskazania

Generalnie nie istnieją konkretne przeciwwskazania do przeprowadzania pierwotnego leczenia kanałowego pod mikroskopem. Natomiast ponowne leczenie kanałowe pod mikroskopem  lub oczyszczanie zębów z martwicy miazgi może być ryzykowne dla osób ze sztuczną zastawką serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia lub z niektórymi wadami wrodzonymi serca.

Co po leczeniu?

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że po leczeniu endodontycznym pojawią się tymczasowe dolegliwości bólowe, spowodowane podrażnieniem tkanek podczas opracowywania kanałów. Do tego, żeby uśmierzyć ból, wystarczą popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty w każdej aptece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *